Dlaczego nie mogę sprzedać mieszkania w Poznaniu?

Dlaczego nie mogę sprzedać mieszkania w Poznaniu?

Wielu właścicieli nieruchomości zadaje sobie to pytanie – “dlaczego nie mogę sprzedać mieszkania w Poznaniu?” Nic w tym zresztą dziwnego. Całościowo proces sprzedaży potrafi trwać nawet całe lata. Sprawdź, jak udoskonalić swoją ofertę i sprzedać mieszkanie szybko i korzystnie!

Co zrobić, gdy nie możemy sprzedać mieszkania przez długi czas? Wśród najczęstszych powodów tłumaczących, dlaczego tak trudno jest je sprzedać, możemy wyróżnić:

 • wygórowaną cenę mieszkania,
 • kwestie prawne,
 • nieatrakcyjnie opisane oferty sprzedaży
 • nieestetyczne zdjęcia wnętrza mieszkania.

Cena mieszkania

Zdarza się, że właściciele nieruchomości wyceniają swoje lokum na zbyt dużą kwotę. Zawsze należy brać pod uwagę takie czynniki jak:

 • lokalizacja,
 • układ pomieszczeń w lokalu,
 • stan techniczny,
 • oraz metraż. 

Wartość mieszkania musi być dokładnie przeanalizowana i zgodna z jego standardem. W innym wypadku znalezienie nabywcy może okazać się bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Twoja wyjściowa propozycja nie powinna być zbyt niska, ale też nie zbyt wysoka, aby nie odstraszyć kupującego. Ludzie nie lubią być naciągani, a wiedza dotycząca wartości mieszkań na rynku jest w dzisiejszych czasach na wysokim poziomie!

Stan prawny

W przypadku sprzedaży mieszkania konieczne jest uregulowanie kwestii prawnych. Potrzebny jest między innymi:

 • aktualny odpis w księdze wieczystej,
 • zaświadczenie o liczbie osób zameldowanych w lokalu,
 • akt notarialny nabycia nieruchomości,
 • umowa sprzedaży mieszkania
 • oraz dokument o braku zadłużenia właściciela mieszkania.

Sprzedaż może wiązać się także z koniecznością zapłaty podatku dochodowego. Jeśli chodzi o sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym, okazuje się być to całkiem prostym zadaniem. W pierwszej kolejności właściciel powinien udać się do banku i oszacować swój zysk ze sprzedaży nieruchomości.

Mało atrakcyjna oferta

Ogłoszenie jest wizytówką naszej nieruchomości, dlatego powinno przedstawiać je w jak najlepszym świetle, ale i zgodnie z prawdą! Słaba jakość zdjęć lokalu może odstraszyć potencjalnych kupujących. Należy zadbać o to, aby na zdjęciach nie było widać zbyt wielu osobistych rzeczy, takich jak np. rozwieszone pranie. Jeśli nie wiesz, jak zaprezentować np. sypialnie, być może warto poprosić o pomoc profesjonalistów. Warto zastanowić się także nad opisem. Błędy stylistyczne i ortograficzne potrafią na wstępie zrazić zainteresowane osoby. Treść ogłoszenia powinna być prosta, jasna i zrozumiała dla każdego, kto ją czyta.

Zagracone wnętrze

Podczas wizyt potencjalnych nabywców w mieszkaniu, niezwykle ważne jest zadbanie o jego czystość. Aby nie odstraszyć klientów, należy dobrze przygotować mieszkanie. Powinno być schludne, czyste i pozbawione widocznych rzeczy osobistych. Ważne jest także, żeby odpowiednio przygotować miejsce dla nowych lokatorów. Na rynku nieruchomości znajduje się całe mnóstwo wyremontowanych lokali, zaopatrzonych w najpotrzebniejszy sprzęt. Dlatego jeśli chcesz zaoszczędzić, nie kupując potrzebnych lokatorom sprzętów, sprzedaż nieruchomości może okazać się ogromnym wyzwaniem. 

Problem ze sprzedażą mieszkania

Okazuje się, że wystawienie swojej oferty to nie wszystko. Właściciel nieruchomości powinien kierować się kilkoma ważnymi wytycznymi. Przede wszystkim koszt mieszkania powinien być adekwatny do jego standardów. Wszystkie zagadnienia prawne powinny zostać uregulowane tak, aby zakup mieszkania nie wiązał się z żadnym ryzykiem dla nabywcy. Istotne jest również zadbanie o zachęcające ogłoszenie sprzedaży oraz estetyczne zdjęcia wnętrza mieszkania.