Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku po rodzicach – co mówią przepisy?

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku po rodzicach – co mówią przepisy?

Otrzymałeś nieruchomość w spadku i planujesz jej sprzedaż? Nie wiesz jednak jak zabrać się za cały proces sprzedaży mieszkania otrzymanego po rodzicach i jak wyglądają formalności z tym związane? 

Dla wielu z nas formalności są czynnikiem spędzającym sen z powiek. Nie każdy przecież jest na bieżąco z prawnymi nowinkami z rynku nieruchomości. A szkoda, bo nieznajomość prawa wpływa wyłącznie na naszą niekorzyść. 

Chcesz zaoszczędzić i uniknąć obowiązku zapłaty podatku dochodowego?

Zwróć uwagę na aktualne przepisy! W tym artykule postaramy Ci się je nieco przybliżyć!

Mieszkanie otrzymane w spadku, a podatek dochodowy od sprzedaży

Chcąc sprzedać odziedziczoną nieruchomość, musimy liczyć się z wystąpieniem ewentualnej konieczności zapłaty podatku dochodowego od sprzedaży.

Dotychczas, aby uniknąć tego obowiązku, właściciele odziedziczonych mieszkań czy domów musieli czekać 5 lat na ich sprzedaż, czy też korzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej, która przysługuje w razie przeznaczenia środków ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe.

Przepisy te zostały jednak zmienione po nowelizacji ustawy z dnia 1 stycznia 2019 r.

Nowelizacja ustawy – co zmieniło się przy sprzedaży odziedziczonej nieruchomości?

Wiele przepisów podatkowych zmieniło się pod względem sposobu obliczania okresu, po którego upływie można zbyć nieruchomość, bez obowiązku rozliczania się urzędem podatkowym.

Co prawda 5-letni okres oczekiwania na sprzedaż mieszkania wciąż obowiązuje, ale na całkiem nowych zasadach.
Aktualnie 5 lat nie liczy się od nabycia spadku, a od momentu nabycia nieruchomości czy wybudowania domu przez spadkodawcę. W praktyce wygląda to tak, że jeśli zmarły wybudował bądź kupił nieruchomość 10 lat temu, spadkobiercy mogą sprzedać mieszkanie od razu, bez odprowadzania z tego tytułu podatku. Jeśli jednak czas ten jest krótszy niż 5 lat, spadkobiercy chcący sprzedać nieruchomość muszą poczekać kilka lat bądź liczyć się z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego.

Znowelizowane przepisy obejmują również zmiany odnoszące się do ulgi mieszkaniowej. Mianowicie zmieniono czas na wydatkowanie pieniędzy przeznaczonych na poprawienie swoich warunków mieszkaniowych – w tym remont własnego budynku mieszkalnego, zakup innej nieruchomości czy spłata kredytu hipotecznego. Został on wydłużony o rok, co oznacza, że aktualnie na wydanie pieniędzy od odpłatnego zbycia mieszkania mamy nie 2 a 3 lata.

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku w 2022?

Dzięki nowelizacji ustawy z dnia 1 stycznia 2019 roku, możliwa jest szybka i bezkompromisowa sprzedaż mieszkania ze spadku. Pozwala ona ominąć spory podatek dochodowy, który w tym przypadku wynosi aż 19 procent!

Dodatkowo daje możliwość skorzystania z ulg mieszkaniowych przez osoby, którym zależy na szybkiej sprzedaży lokalu mieszkalnego otrzymanego w spadku, a którego nabycie przez spadkodawcę nie przekroczyło 5-ciu lat.

Dostałeś mieszkanie lub dom w spadku i chcesz go sprzedać?

Sprzedaj go z NOVA NIERUCHOMOŚCI!

Zajmiemy się Twoją nieruchomością i sprawimy, że jej sprzedaż będzie szybka, bezpieczna i bezproblemowa.

Zapraszamy do współpracy! https://nieruchomosci-nova.pl/