Jak kupić nieruchomość w Hiszpanii – 5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę!

Jak kupić nieruchomość w Hiszpanii – 5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę!

Jak kupić nieruchomość w Hiszpanii – 5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę!

Planujesz zakup nieruchomości w Hiszpanii? Szukasz mieszkania idealnego pod inwestycję w tym kraju? Chcesz przejść przez cały proces zakupu nieruchomości szybko, bezproblemowo i bezpiecznie?

Zwróć uwagę na te rzeczy!

1) Dokumenty niezbędne przy zakupie nieruchomości w Hiszpanii

Zakup domu czy mieszkania w tym kraju wbrew pozorom wcale nie różni się wiele od polskich procedur postępowania w tej sprawie. W niektórych kwestiach jednak konieczne jest uwzględnienie lokalnych uwarunkowań oraz specyfiki tamtejszego rynku nieruchomości. Są to m.in. poniższe dokumenty:

·   Numer hiszpańskiej identyfikacji podatkowej NIE (numero de identificacion de estranjero)

·   Potwierdzenie otworzenia konta w hiszpańskim banku

·   Paszport lub dowód osobisty

·   Kopia paszportu lub dowodu osobistego

2) Kupno nieruchomości z rynku pierwotnego

Przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym proces zaczyna się przy podpisaniu umowy wstępnej (umowa kupna sprzedaży), między deweloperem, a klientem. W tym momencie dokonujemy również wpłaty zaliczki w wysokości 3000-6000 euro, gwarantując sobie tym samym rezerwację obiektu, a także ustalany termin wpłaty własnego udziału (30-40%) na konto firmy budowlanej.

Podpisanie aktu notarialnego uzależnione jest od terminu realizacji danej inwestycji i odbioru kluczy. Po dokonaniu tych czynności, zostaje uruchomiony także ewentualny kredyt hipoteczny.

3) Kupno mieszkania z rynku wtórnego

Proces kupna nieruchomości i w tym przypadku zaczyna się od podpisania umowy wstępnej, która gwarantuje rezerwację obiektu i która zobowiązuje nas do wpłacenia zaliczki (3000-6000 euro).

Przed zakupem nieruchomości na rynku wtórym ustalany jest termin podpisania aktu notarialnego oraz konto, na które wpłacamy depozyt równy 10% wartości nieruchomości. Wpłata depozytu jest jednak dokonywana dopiero w sytuacji, gdy termin spotkania z notariuszem jest na tyle odległy, że przekracza miesiąc od daty rezerwacji obiektu.

Następnie dochodzi do podpisania aktu notarialnego i wpłaty pozostałej części wartości sprzedaży nieruchomości.

Ważne! W obu przypadkach akt notarialny podpisywany jest w języku hiszpańskim!

4) Anulowanie transakcji

Decydując się na kupno domu lub mieszkania w Hiszpanii, musisz wiedzieć, że jeśli nie dojdzie do transakcji z winy kupującego, zadatek zostanie zatrzymany przez sprzedającego.

Jeśli jednak wina leży po stronie sprzedawcy, jest on zobligowany do zwrócenia podwójnej wartości otrzymanego zadatku.

5) Opłaty

Wszelkie opłaty związane z zakupem mieszkania w Hiszpanii ponoszone są głownie przez kupującego. Kupujący zobowiązany jest do pokrywania kosztów obejmujących:

·   Podatek od przeniesienia własności 6-10%* (istniejące nieruchomości) / podatek VAT (IVA) lub na 10% (nowe nieruchomości),

·   Koszty notarialne, podatek z tytułu posiadania gruntu i opłata za rejestrację 1-1,5%*,

·   Opłaty prawne 1-2%*.

*W Hiszpanii nie ma stałych opłat dla prawników czy pośredników w obrocie nieruchomościami. Wszelkie koszta ustalane są w zależności od regionu, w jakim nieruchomość zostanie zakupiona.

Wymarzony dom w słonecznej Hiszpanii- jak zakupić go z Polski?

Jeśli jesteś zdecydowany na zakup nieruchomości w Hiszpanii pod wynajem wakacyjny czy też pod użytek własny, zgłoś się do nas!

NOVA Nieruchomości pośredniczy w zakupie mieszkań i domów również w Hiszpanii! Zakup nieruchomości finansujemy również  kredytem w banku hiszpańskim na dochody z Polski. Naszym klientom pomagamy przejść przez cały proces kupna od początku do końca.

Przekonaj się sam jak łatwo jest kupić mieszkanie w Hiszpanii! https://nieruchomosci-nova.pl/