Sprzedaż nieruchomości - z pośrednikiem czy bez?

Gdy decydujemy się na sprzedaż nieruchomości, prędzej czy później życie czy też sytuacja związana z tym procesem skłania nas do kontaktu z pośrednikiem.

 

Niezależnie od tego czy inicjatywa wychodzi z jednej czy też drugiej strony. Sytuacja ta dotyczy również bardzo często zakupu nieruchomości.

I w tym momencie w naszej głowie rodzi się myśl.
Czy warto współpracować z pośrednikiem? Czy taka współpraca jest dla każdego?

Otóż wsparcie pośrednika często okazuje się nieocenione zarówno dla kupujących jak i sprzedających, ale również dla najemców i wynajmujących. Zwłaszcza w sytuacjach kiedy proces poszukiwań i sprzedaży staje się długi i męczący, a przy natłoku codziennych obowiązków ciężko sprostać zadaniom stawianym nam w obszarach w których nie jesteśmy na bieżąco.


Rynek nieruchomości to branża która rozwija się każdego dnia. Coś co sprawdzało się kiedyś w obecnych czasach nie działa lub ma znacznie mniejszą siłę oddziaływania na otoczenie. Dlatego tak ważne jest aby wybrać odpowiedniego pośrednika i biuro, które rozwiązuje problemy i stwarza sprzyjające warunki do finalizacji transakcji.


Dzisiaj pośrednik nie jest już „strażnikiem adresu”. W dzisiejszych czasach biuro nieruchomości powinno gwarantować klientowi jakość świadczonych usług, rzetelność czy też jasne zasady współpracy.

Dlaczego warto zlecić sprzedaż nieruchomości pośrednikowi?

Dobry pośrednik jest w stanie oszacować odpowiednią cenę ofertową. Sprzedający często podchodząc do sprzedaży swojej nieruchomości „dolicza” do ceny wartość sentymentalną przez co cena jest nierynkowa a sama nieruchomość niesprzedawalna.

Z pomocy biura nieruchomości warto skorzystać szczególnie gdy sprzedajemy nieruchomość pierwszy raz i nie wiemy jak wygląda proces, jakich dokumentów mogą chcieć kupujący, jak negocjować ceny oraz na co zwrócić uwagę przy podpisaniu umowy przedwstępnej. Dobry agent zajmie się każdym etapem tego procesu. Powinien być też osobą przygotowaną do prowadzenia negocjacji, gdyż w grę wchodzą nie małe pieniądze.

Często sprzedający nie zdają sobie sprawy jak duże znaczenie w procesie ma przygotowanie nieruchomości do sprzedaży. Od tego zależy powodzenie transakcji, jego cena końcowa i zadowolenie obu stron. Dlatego wybierając do współpracy biuro wybierz takie, które daje w ramach współpracy coś więcej niż tylko siebie i „klientów kupujących” o statusie „widmo”.

Czasy gdy jedynym kanałem sprzedaży były gazety i słupy ogłoszeniowe już dawno mamy za sobą. Obecnie najbardziej popularne są portale ogłoszeniowe, lecz nie są one wystarczająco efektywne. Dobry pośrednik potrafi przygotować odpowiednią treść ogłoszenia tak, aby zwrócić uwagę na zalety nieruchomości. Doskonale wie jak wykorzystywać alternatywne kanały sprzedaży oraz nowoczesne narzędzia marketingowe służące rozpowszechnianiu informacji o sprzedawanej nieruchomości.

Jeśli sprzedajemy nieruchomość co do której nie mamy pewności jaki jest jej stan prawny, warto powierzyć to pośrednikowi który zajmie się szczegółową weryfikacją. Dzięki temu unikniemy pułapek prawnych oraz ewentualnych problemów w przyszłości.

Zatem jeśli stoisz właśnie przed dylematem – sprzedaż nieruchomości z pośrednikiem czy bez – odpowiedz sobie na pytanie:
Jak wiele czasu i energii jestem w stanie poświęcić na to zadanie oraz czy jestem w stanie osiągnąć zamierzony sukces?