Fotowoltaika bez tajemnic

Fotowoltaika - Jak to działa?

Fotowoltaika, a właściwie panele fotowoltaiczne zamieniają energię promieniowania słonecznego w
energię elektryczną. Zestaw fotowoltaiczny przyłączamy do aktualnej instalacji elektrycznej budynku.
Mamy swój prąd w naszych gniazdkach. Ze względu na niższą cenę prądu, można wykorzystać go do
ogrzewania wody i domu.

Uzyskaną energię elektryczną można zużywać na bieżąco, magazynować albo sprzedawać – w zależności od rodzaju instalacji fotowoltaicznej.
Rozważając opłacalność fotowoltaiki należy pamiętać, że razem z systemem fotowoltaicznym “kupujemy” zapas energii na wiele lat. Od momentu uruchomienia instalacji każdego następnego dnia czerpiemy darmowy prąd ze słońca. Nie robimy dymu, dbamy o środowisko i oszczędzamy swoje
pieniądze, które można wydać na spełnianie marzeń małych i dużych.

Co z niewykorzystaną energią?

Niewykorzystana energia przechodzi do magazynu energii. Mamy rok od daty produkcji na jej wykorzystanie. W pierwszej kolejności korzystamy z wyprodukowanych nadwyżek. Bilansowanie energii dla instalacji do 10 Kw jest w stosunku 1: 0,8 wygląda to w następujący sposób z 1 kW z magazynu energii wyciągniemy 0,8 kW.

Czy fotowoltaika działa kiedy nie ma słońca?

Tak naprawdę w okresie jesienno- zimowym instalacja fotowoltaiczna produkuje aż ¼ zapotrzebowania na energię w skali roku. Panele fotowoltaiczne są najbardziej wydaje w temperaturze ok 20 stopni C.

Sprawność paneli fotowoltaicznych w zimie a śnieg zalegający na dachu.

Panele fotowoltaiczne zazwyczaj montowane są pod odpowiednim kątem, około 10 cm od powierzchni dachu. Wszystko po to, by śnieg, pod wpływem grawitacji, sam spadał na ziemię. Wówczas panele fotowoltaiczne mogą produkować energię w słoneczne dni. Czy ogniwa solarne w zimie trzeba odśnieżać? Niekoniecznie. Można to zrobić we własnym zakresie, za pomocą specjalnej szczotki, ale trzeba pamiętać, by robić to delikatnie, by powierzchnia szyby nie została zarysowana. Jeżeli jednak część modułu nie będzie zasłonięta przez śnieg, to pod wpływem słońca powinien się samoistnie rozgrzać i stropić resztki zalegającego śniegu.

 

W okresie zimowym produkcja jest utrzymana lecz zmniejsza się wydajność systemu. W związku z cyklicznymi zmianami nasłonecznienia uzysk energii elektrycznej zmienia się w czasie. Dla Polski można wyróżnić półrocze letnie ok. 70-80% rocznej energii promieniowania słonecznego), które jest dłuższe oraz okres zimowy z najmniejszym nasłonecznieniem w grudniu i styczniu. Wtedy to też bardzo często konieczne jest korzystanie z prądu sieciowego. Dzieje się to niezauważalnie dla właściciela instalacji. System automatycznie przełącza się na sieć zewnętrzną uzupełniając niedostatek wyprodukowanej energii.

Co to jest falownik i do czego służy?

Falownik to tak naprawdę inwerter, komputer z funkcją falownika, którego zadanie polega na przetworzeniu, zamianie prądu stałego DC na zmienny AC. Inwerter dodatkowo zabezpiecza sieć, monitoruje napięcie w sieci, odpowiedzialny jest również za reset w razie potrzeby, to serce całego systemy solarnego. Podłączony jest do publicznej sieci energetycznej w tzw. fotowoltaicznych systemach sieciowych.

Czy można mieć pompę ciepła zwykłe kaloryfery lub podłogówkę i fotowoltaikę bo nie chce mieć elektrycznego ogrzewania?

A kto bogatemu zabroni :). Można wszystko, tylko warto rozważyć po co…. Jeśli chcesz iść z ekologicznym i nowoczesnym duchem czasów , przy tym zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy jak i czas informujemy, że fotowoltaika plus folie grzewcze na podczerwień to najtańsze i najefektywniejsze
ogrzewanie. Sama folia to 15 lat gwarancji, trwałości i jakości. Niezawodność, całkowite bezpieczeństwo użytkownika, szybki i czysty montaż pod panele lub na sufit tylko w kilka dni, każde pomieszczenie to osobna instalacja, sterowanie Wi-Fi z poziomu telefonu. Czas nagrzewania ok 30 minut . Czy nie fajnie ustawić optymalną dla siebie temperaturę np. 22 stopnie w wybranych pomieszczeniach np. kuchnia, salon, sypialnia i łazienka na godzinę 17 ? Komfort cieplny idealny dla alergików, gdyż ogrzewanie na podczerwień nie generuje ruchu powietrza. Odchodzą nam koszty związane z budową kotłowni 4m2 ok 12 ooo zł, nie potrzeba kominka 7 000 zł, przyłącza gazowego, kocioł gazowy ok 7000 zł plus przeglądy kotła i komina 1000 zł rocznie a po 10 latach wymiana… Pompa ciepła wymaga przeglądów rocznych ok 600 zł, ma wyższą sprawność to prawda choć jej koszt to ok 50 000 zł, oraz wymiana co 20 lat … Odchodzi nam praca hydraulika i rurek ok 12000 zł , które trzeba rozprowadzić … kto nie ma na co wydawać oczywiście może jeszcze zamontować kaloryfery 🙂

Czy wystarczy mi prądu z tego na cały dom?

To zależy, jeśli moc instalacji jest dobrze dobrana do zapotrzebowania domku na energię, a warunki techniczne pozwalają na montaż takiej instalacji to oczywiście, że tak.

Jeżeli mają Państwo dodatkowe pytania, zapraszam do kontaktu - Mariusz Kaczorek    Nasz Partner

    Mist – Kierunek fotowoltaika